83(XXVIII). Z upływem czasu wygasają emocje, jakie towarzyszyły rywalizacji i ogłoszeniu wyników zawodów w Finale Centralnym XXVIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, a ocena współzawodnictwa staje się pełniejszą.

   Przyjęty Program Finału Centralnego został zrealizowany w 100 %. Również na zawody stawili się wszyscy zakwalifikowani uczestnicy – 82 uczniów wraz z 45 opiekunami, po jednym z każdej szkoły reprezentowanej w zawodach centralnych. Uczniowie i opiekunowie  w przeddzień zawodów zostali zakwaterowani w sześciu Domach Studenckich Politechniki Warszawskiej: „Riviera”, „Mikrus”, „Bratniak”, „Babilon”, „Akademik”, „Tatrzańska” oraz w Europejskim Domu Spotkań Młodzieży. Zakwaterowania Komitetowi Głównemu Olimpiady udzielił Ośrodek Sportu i Rekreacji Dzielnicy Śródmieście. Kompleksową obsługę żywieniową uczestnikom zapewniła Stołówka Centralna Politechniki Warszawskiej.

     Podczas kwaterowania wszyscy uczestnicy spoza Warszawy otrzymali od organizatorów bilety dobowe upoważniające do nieograniczonej liczby przejazdów środkami komunikacji miejskiej w trakcie trwania Finału Centralnego.

    W Dniu na Politechnice Warszawskiej (17.04.2015) uczestnikom udostępniono infrastrukturę Gmachu Głównego oraz Wydziału Inżynierii Lądowej. Uroczystość otwarcia Finału Centralnego i trzy części zawodów miały miejsce w reprezentacyjnej Małej Auli. W imieniu organizatora otwarcia imprezy dokonał Prorektor ds. Ogólnych Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński. W uroczystości uczestniczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Olgierd Dziekoński, który przekazał list osobisty Prezydenta Bronisława Komorowskiego skierowany do organizatorów i uczestników.

    Gospodarzem spotkania Komitetu Głównego Olimpiady z opiekunami i gośćmi był Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej PW, prof. dr hab. inż. Henryk Zobel. Dziekan przedstawił historię Uczelni i Wydziału w kontekście obchodów 100-lecia Odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej. Z jubileuszem 100-lecia zbiegła się 20 rocznica poprzedniego Finału Centralnego w murach Uczelni i z tej okazji gościem specjalnym był ówczesny Przewodniczący Komitetu Głównego OWiUB, dr inż. Wiesław Rudolf. Dyskusja merytoryczna ogniskowała się wokół aktualnej sytuacji szkolnictwa zawodowego powodowanej jego ostatnią reformą. W konkluzji spotkania przez aklamację uznano, że Olimpiada powinna pozostać przy dotychczasowych standardach merytorycznych i realizować swoje cele – które nie straciły na aktualności od czasów jej powołania – nawet jeżeli program Olimpiady uległby rozwidleniu z nową podstawą programową kształcenia w zawodach budowlanych.

    Opiekunowie olimpijczyków skorzystali z dwóch wycieczek na ciekawe budowy w Warszawie: zapoznali się z prowadzoną renowacją Hotelu Europejskiego i odwiedzili budowę apartamentowca w centrum stolicy. Po zawodach uczniowie wraz z opiekunami udali się na zarezerwowaną przez Biuro Edukacji m. st. Warszawy wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik, a Centralne Jury Zawodów dokonywało na Wydziale Inżynierii Lądowej oceny prac uczestników.

    W Dniu w Zespole Szkół Architektoniczno-Budowlanych i Licealnych (18.04.2015) uczestnikom Finału Centralnego zapewniona została obsługa cateringowa (śniadanie, obiad, catering kawowy), a głównym punktem pobytu w szkole była uroczystość zakończenia Finału Centralnego połączona z ogłoszeniem wyników zawodów centralnych i wręczeniem zwycięzcom wyróżnień. W gali finałowej oprócz uczniów, opiekunów, Komitetu Głównego OWiUB i gości uczestniczył chór szkolny i szkolny Teatr na Przyrynku.

    Przewodniczący Jury doc. dr inż. Rudolf Maciejończyk przedstawił protokół z prac Zespołu Sprawdzającego. Z upoważnienia Przewodniczącej dr inż. Anna Jankowska Wiceprzewodnicząca Komitetu Głównego OWiUB wręczyła zaświadczenia i dyplomy: uczestnika, finalisty i laureata. Tytuły laureata uzyskało 24 uczestników, a tytuły finalisty 54 uczestników (z uwzględnieniem wyników osiągniętych podczas zawodów okręgowych).  Laureaci od miejsca 5 otrzymali nagrody i upominki od firmy PERI. Nagrodę za IV miejsce ufundowało SARP, a za III miejsce Burmistrz Dzielnicy Śródmieście. Nagrody główne (notebook i tablet) za zajęcie I i II miejsc przyznali wspólnie Sponsorzy Generalni OWiUB: Stowarzyszenie Producentów Cementu i prywatna polska firma FAKRO. I miejsce w zawodach zajął przedstawiciel współorganizatora Finału Centralnego – uczeń klasy IV Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych i Licealnych w Warszawie (zdobywca III miejsca w Finale XXVII OWiUB), który nieznacznie (wg dodatkowych kryteriów oceny) przy jednakowej liczbie uzyskanych punktów pokonał zwycięzcę ubiegłorocznej edycji zawodów. III miejsce zajął uczeń klasy III – zdobywca II miejsca w ubiegłorocznych zawodach. Triumfatorzy XXVII Olimpiady zamienili się tylko miejscami na podium podczas XXVIII OWiUB i tym samym potwierdzili swój 2-letni prymat w Olimpiadzie. Laureatom trzech pierwszych miejsc Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej ufundował pamiątkowe medale laureata, wykonane w Mennicy Polskiej. Sprawujący Honorowy Patronat nad Finałem Centralnym XXVIII OWiUB Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik ufundował pozłacane medale „Laur 50 najlepszych” uczestnikom zawodów III stopnia (centralnych). Medale Marszałka trafiły w godne ręce, bowiem wśród pierwszej sklasyfikowanej pięćdziesiątki uczestników znaleźli się wszyscy laureaci i 26 uczniów z tytułami finalisty. Statystyczną ciekawostką pozostanie fakt, że podczas XXVIII Finału w Warszawie ostatni przyznany tytuł laureata jest 700 w historii OWiUB. Najlepszą uczestniczką zawodów finałowych okazała się uczennica z Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku zajmując 23 lokatę. Na tą okoliczność została uhonorowana dodatkową nagrodą rzeczową przez firmę IMTECH i Komitet Główny OWiUB.

     Polski Związek Pracodawców Budownictwa ufundował Puchary dla 3 najlepszych w rankingu opiekunów laureatów. Wyróżnieni zostali opiekunowie z: I miejsce – z Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych i Licealnych w Warszawie, II miejsce – z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim, III miejsce – z Państwowych Szkół Budownictwa - Zespołu Szkół w Bytomiu.

    W rankingu szkół najlepszą szkołą okazali się gospodarze – Zespół Szkół Architektoniczno-Budowlanych i Licealnych w Warszawie. Zdobywcy I miejsca otrzymali Puchar Prezesa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Szkoła była reprezentowana w Finale Centralnym aż przez 9 uczestników, z których dwoje zakwalifikowało się do Finału z puli przeznaczonej zgodnie z Regulaminem dla szkoły-gospodarza zawodów, ale nawet po odjęciu punktów rankingowych tych dwóch uczestników, Szkoła nadal plasowałaby się na I miejscu. Komitet Główny Olimpiady dodatkowo wyróżnił dyplomami 7 pierwszych w rankingu szkół (wszystkie z trzycyfrową sumą punktów rankingowych).

     W uznaniu 23-letniego wielkiego dorobku Olimpiady pod auspicjami Uczelni Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt wyróżnił członków Komitetu Głównego OWiUB medalem upamiętniającym 100-lecie Odnowienia tradycji POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ (wybitym w Mennicy Śląskiej). Wręczenie medali odbyło się w trakcie Finału Centralnego XXVIII OWiUB.

    Podczas realizowania w stolicy kraju ambitnego wyzwania jakim był Finał Centralny OWiUB nie zabrakło drobnych niedociągnięć i potknięć, jednak wzajemna życzliwość organizatorów i uczestników zdecydowały o właściwej atmosferze, zaufaniu, partnerstwie i zaciętej rywalizacji, ale fair play. Wydaje się, że przegranych podczas Finału nie było, a wspólnie odnieśliśmy sukces.

    Wyniki zawodów centralnych (klasyfikację uczestników i ranking szkół) przedstawiliśmy w zakładce „Wyniki XXVIII OWiUB”, natomiast tematy zawodów (arkusze cz. A, B i C) w zakładce „Publikacje” niezwłocznie po zakończeniu imprezy. Relację fotograficzną będziemy sukcesywnie prezentować w zakładce „Finał Centralny”.

    O Finale Centralnym XXVIII OWiUB napisali i zamieścili zdjęcia:

    http://www.receptynadom.pl/news/olimpiada-wiedzy-umiejetnosci-budowlanych

     http://www.tab.edu.pl/olimpiada-wiedzy-i-umiejetnosci-budowlanych    

 

http://www.olimpiadabudowlana.pl/images/XXVIII/100lecie-PW_medium.jpg