40. Jeszcze raz zapraszamy wszystkie szkoły i uczniów do olimpijskiej rywalizacji w ramach XXVI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Szczegółowe wytyczne w sprawie organizacji Olimpiady zamieszczamy w zakładkach na naszej stronie www.

         8 grudnia 1987 r. została powołana Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych i w tym roku świętujemy jubileusz jej 25-lecia. Od 1 września br. wchodzi w życie nowa podstawa programowa kształcenia w zawodach. Przy tych okazjach pamiętajmy także o innym jubileuszu. 10 lat temu ważyły się losy dalszego istnienia techników. W największym skrócie: rolę techników miały przejąć licea profilowane, które nie sprawdziły się i ... ich wygaszanie rozpoczyna się właśnie od tego roku szkolnego! Ówczesnych reformatorow oświaty (ludzi bez wyobraźni lub sabotażystów kształcenia zawodowego w Polsce) na szczęście udało się w ostatniej chwili zastopować - ostały się "okrojone" 4-letnie technika (od roku szkolnego 2002/2003).

        Czy z perspektywy potrzeb gospodarki dnia dzisiejszego jesteśmy w stanie wyobrazić rozmiar szkód jakie spowodowałyby nierozważne decyzje sprzed 10 lat? W hołdzie obrońcom techników przytaczamy jedno z wystąpień naszego środowiska z tamtego czasu.

          wystąpienie w obronie techników pdf

 

          Kierownik Organizacyjny OWiUB