59(XXVII). W dniu 18 października 2013 r. w Warszawie na obrady plenarne zebrał się Komitet Główny OWiUB. Było to pierwsze spotkanie Komitetu Głównego po podpisaniu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w dniu 9 września 2013 r. umowy na organizację i przeprowadzenie trzech kolejnych edycji Olimpiady przez Politechnikę Warszawską i przekazaniu organizatorowi informacji o tym fakcie w dniu 20 września br.

     Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Henryk Zobel poinformował o zmianie na funkcji Przewodniczącej Komitetu Głównego OWiUB – zgodnie z § 2 pkt. 2.2.2. ust. a) Regulaminu Olimpiady, który wszedł w życie wraz z podpisaniem przywołanej powyżej umowy. W związku z przejściem na emeryturę dotychczasowej Przewodniczącej dr inż. Anny Jankowskiej na funkcję Przewodniczącej Komitetu Głównego OWiUB Dziekan powołał dr inż. Martę Sitek, adiunkta na Wydziale Inżynierii Lądowej PW. Dziekan i członkowie Komitetu Głównego złożyli gorące podziękowania Annie Jankowskiej za przewodniczenie Komitetowi Głównemu Olimpiady przez ponad 13 lat (od 15.06.2000 do 18.10.2012). Komitet Główny dokonał wyboru Anny Jankowskiej na funkcję swojej Wiceprzewodniczącej, która z ramienia Prezydium Komitetu Głównego OWiUB będzie kierować pracami Rady Naukowej.

      Również w związku z przejściem na emeryturę pełnomocnika Komitetu Głównego Olimpiady w okręgu z siedzibą w Bydgoszczy mgr inż. Tadeusza Nowaka, nastąpiła zmiana na tej funkcji. Zebrani podziękowali Tadeuszowi Nowakowi za ponad 20-letni okres (11.03.1993 – 18.10.2013) wzorowego pełnienia funkcji: członka Komitetu Głównego, pełnomocnika i Przewodniczącego Komitetu Okręgowego OWiUB w Bydgoszczy. Do pełnienia funkcji po Tadeuszu Nowaku została powołana obecna Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy, mgr inż. Magdalena Popielewska.

     W części roboczej obrad Komitet Główny zapoznał się z informacjami o podejmowanych działaniach organizatora Olimpiady od zakończenia Finału Centralnego XXVI edycji w Nowym Sączu, mających na celu możliwość dalszego kontynuowania OWiUB. O wszystkich istotnych wydarzeniach informowaliśmy na bieżąco w poszczególnych miejscach witryny internetowej Olimpiady i są one dalej w ciągłej publikacji.

     Komitet Główny dokonał analizy zgłoszeń szkół do zawodów Olimpiady w roku szkolnym 2013/2014. Mimo upływu terminu (15 października br.) jeszcze nie wszystkie szkoły, które potencjalnie mogą uczestniczyć w zawodach Olimpiady, dokonały zgłoszenia – przesłania do Komitetów Okręgowych Karty zgłoszenia udziału szkoły w zawodach okręgowych XXVII OWiUB”. Na obecną chwilę stopień wykonania tego zadania jest wprost proporcjonalny do dotychczasowych wyników szkół i uczniów oraz poziomu organizacji zawodów w poszczególnych okręgach w poprzednich edycjach. Komitet Główny postanowił, że powyższe zgłoszenia mogą być jeszcze przyjmowane do zakończenia etapu szkolnego (do 30 listopada br.), jednak do czasu ustalenia ogólnopolskiej liczby uczniów klas IV i III w szkołach o profilu budowlanym, nie będzie możliwe dokonanie proporcjonalnego podziału miejsc – ustalenie liczby uczestników zawodów w poszczególnych okręgach. Komitet Główny podjął Uchwałę w sprawie właściwości terytorialnej okręgów w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (opublikowana w zakładce „Etap okręgowy”) i tym samym otworzył ścieżkę dla ustalenia przynależności szkół do okręgów. Więc, pozostaje czekać na zakończenie przyjmowania zgłoszeń ze szkół.

      Ponadto Komitet Główny rozpoczął prace nad zagadnieniami, które wymagają rozwiązań w związku z wejściem w życie nowego Regulaminu Olimpiady. Są to m. in.:

      - promocja podmiotów współuczestniczących w organizowaniu Olimpiady i nowe relacje ze sponsorami Olimpiady,

     - nagradzanie i wyróżnianie osób związanych z organizacją Olimpiady, w tym tworzenie list kandydatów do nagród i wyróżnień,

     - praca członków Komitetu Głównego w zespołach stałych; skompletowane zostało Kolegium Pełnomocników, które wykonuje swoją pracę od rozpoczęcia XXVII edycji Olimpiady, rozpoczęły się konsultacje nad trybem prac Rady Naukowej i regulaminem pracy Centralnego Jury Zawodów oraz nad powołaniem składów osobowych tych dwóch zespołów stałych,

      - Rada Naukowa zamierza zwrócić się do Komitetów Szkolnych z prośbą o przekazywanie wraz  z listą kandydatów do zawodów okręgowych tematów zawodów szkolnych, które m. in. pełniłyby funkcję wytycznych dla opracowania tematów zawodów wyższych stopni – zgodność z podstawą programową,

    - modyfikacja dotychczasowej formy opracowywania tematów na zawody okręgowe; rozważane jest opracowywanie tematów tych zawodów z wartością punktową zbliżoną do siebie we wszystkich zadaniach,

   - ustalanie liczby uczestników zawodów centralnych przed rozstrzygnięciem wyników zawodów okręgowych oraz kompletowanie list uczestników zawodów wyższego stopnia i publikowanie ich w witrynie internetowej Olimpiady,

     - wydanie opóźnionej o rok (z powodu nie wystarczających środków finansowych) publikacji obejmującej ostatnie 5 lat OWiUB; wszelkie opinie, uwagi, propozycje, sugestie, czy deklaracje przygotowania materiałów do druku tego wydawnictwa powinny zamknąć się datą 30 listopada br.

   - zmiany w dotychczasowej strukturze wydatków na zawody okręgowe i centralne w związku ze zmianami organizacyjnymi głównie podczas zawodów okręgowych.

    Prace wokół powyższych zagadnień będą kontynuowane w zespołach, a o ich rezultatach będziemy informować na stronie internetowej Olimpiady.