98(XXIX). Zbliżamy się do zakończenia roku szkolnego 2015/2016, pierwszego, który w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych zaznaczył się udziałem wyłącznie uczestników kształcących się według nowej podstawy programowej (od roku 2012). Wbrew niektórym obawom zainteresowanie Olimpiadą z tego powodu nie zmalało. Odnotowana tendencja spadkowa w statystyce jest proporcjonalna do niżu demograficznego w rocznikach uczestniczących w zawodach. Natomiast poziom startujących mierzony wymaganiami w zakresie wiedzy i umiejętności budowlanych stawianymi przez Radę Naukową Komitetu Głównego i oceną Centralnego Jury Zawodów wyraźnie wzrósł. Uczestnikami zawodów centralnych (III stopnia) wypełniającymi limitowaną względami organizacyjnymi pulę miejsc zostali wszyscy uczestnicy, którzy w zawodach okręgowych (II stopnia) uzyskali 40,5 i więcej pkt., tj. prezentujący poziom pozwalający nadać tytuły finalisty OWiUB (od 40 pkt. wzwyż).

      W dniu 16  maja 2016 r. Politechnika Warszawska przekazała do Ministerstwa Edukacji Narodowej informację statystyczną i listy imienne laureatów oraz finalistów XXIX OWiUB wraz z wykazami opiekunów przygotowujących do zawodów.

    Do zawodów szkolnych przystąpiło 3 180 uczniów w 162 szkołach. W zawodach okręgowych, przeprowadzonych w 12 miejscach w kraju wzięło udział 625 uczestników, a do zawodów centralnych zakwalifikowano ostatecznie 86 uczniów reprezentujących 45 szkół. Finał Centralny w Ostrzeszowie wizytowała z ramienia Ministra Edukacji Narodowej Pani Anna Kaczmarek, a frekwencja uczestników wyniosła 100 %.

     Wysoki poziom zawodów XXIX OWiUB został potwierdzony nadaniem 33 uczestnikom tytułów laureata i kolejnym 50 uczestnikom tytułów finalisty. Najwięcej tytułów laureata – 5 uzyskali reprezentanci Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim, a następnie reprezentanci Zespołu Szkół Budowlanych Nr 1 w Krakowie – 4 oraz reprezentanci Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu i Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych i Licealnych im. Stanisława Noakowskiego w Warszawie – po 3.

     Zarówno przebieg zawodów XXIX edycji OWiUB jak i wyniki przeprowadzonej w szkołach ankiety konsultacyjnej z września 2015 r. wskazują, że rywalizacja o indeksy wyższych uczelni technicznych cieszy się wśród uczniów większym zainteresowaniem niż możliwość uzyskania zwolnienia z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Politechnika Warszawska w ofercie konkursowej pt. „Organizacja i przeprowadzenie olimpiad i turniejów w latach szkolnych 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019” wskazała na powyższe preferencje. W obecnych realiach prawno-logistycznych (odziedziczonych po 8-letnich poprzednich rządach) nie jest możliwe wprowadzenie głębokich zmian w organizacji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych chyba, że takie możliwości otworzy nowa ustawa o systemie oświaty, będąca przedmiotem trwającej debaty publicznej.