89(XXIX). Wzorem ubiegłego roku przypominamy o zbliżającym się zakończeniu etapu szkolnego XXIX edycji OWiUB. Oznacza to, że najpóźniej 30 listopada br. Komitety Szkolne powinny przekazać Zgłoszenia listy kandydatów do zawodów okręgowych do swoich Komitetów Okręgowych, czyli tych które przyjęły we wrześniu br. Zgłoszenia udziału szkoły w zawodach okręgowych XXIX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Poprawnie wypełnione formularze zgłoszenia listy kandydatów należy przekazać wraz z kopiami oświadczeń o zapoznaniu się z Regulaminem OWiUB oraz wyrażeniu zgody na przetwarzanie i wykorzystanie danych osobowych uczestnika zawodów. Stosowne pliki w formatach .doc lub .pdf  są do pobrania w witrynie internetowej Olimpiady w zakładce „Wzory: oświadczenia, zgłoszenia” (kliknij).

     Terminowe przekazanie danych z zawodów szkolnych (wstępnie chociażby faxem, pocztą e-mail, a nawet w formie informacji telefonicznej) pozwoli organizatorom skompletować wszystkie wyniki i podjąć decyzje o przydziale miejsc dla okręgów, a następnie dla każdej szkoły, czyli zdecydować, którzy spośród zgłoszonych przez szkoły kandydatów zostaną zakwalifikowani do zawodów okręgowych. Na zawody okręgowe (II stopnia) jest do podziału pomiędzy okręgi i szkoły pula 691 miejsc. Szczegółowe informacje na temat procedury kwalifikacyjnej są prezentowane w zakładce internetowej o nazwie „Droga do Finału” (kliknij). To od Komitetów Szkolnych OWiUB razem wziętych w największym stopniu zależy, jak szybko uczestnicy zostaną zakwalifikowani i ile czasu będą mieli na przygotowanie do zawodów okręgowych.

     W trakcie trwania etapu szkolnego zostały rozpoczęte przygotowania do Finału Centralnego XXIX OWiUB, poinformowano o tym na konferencji prasowej w dniu 5 listopada 2015 r. zwołanej przez Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Ostrzeszowie. Istotne informacje dot. Finałów Olimpiady zamieszczamy w zakładce „Finał Centralny” (kliknij).

     Ponadto zachęcamy do uważnego śledzenia zapowiedzianych zmian w systemie edukacji narodowej, zwłaszcza tych związanych ze szkolnictwem zawodowym, jakie będą następowały po rządowym expose z dnia 18 listopada 2015 r. Do nowo zorganizowanego Ministerstwa Edukacji Narodowej możemy razem skierować postulaty, które zostały wyartykułowane także przy okazji przeprowadzania Ankiety konsultacyjnej dot. organizacji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Może tym razem głos naszego środowiska zostanie wysłuchany, a zapowiedziane: rozwój, ewolucyjne zmiany, likwidowanie przeszkód biurokratycznych, innowacje, wykorzystanie potencjału młodzieży, dostosowanie szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy, czy odejście w nauczaniu od testomanii są wartościami, za którymi opowiadamy się od lat. Pierwszym Wiceministrem Edukacji Narodowej zostanie powołana posłanka Teresa Wargocka, Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim w latach 2000-2007. To w tych latach wraz z wygaszaniem 5-letnich techników rozpoczął się okres psucia szkolnictwa zawodowego w Polsce, a wymieniona szkoła i wówczas i dziś bierze udział w zawodach OWiUB.

 

 http://www.olimpiadabudowlana.pl/images/XXVIII/100lecie-PW_medium.jpg